2 iunie 2020, zi istorică, Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava încălzește apele
Ziua de astăzi, 2 iunie 2020 are într-un fel, o componentă istorică. Astăzi s-au redeschis primele saloane din secțiile non covid ale Spitalului Județean. Tot astăzi s-au redeschis ghișeele la permise auto, pașapoarte, pensii, servicii care au fost ținute zăvorâte pe timpul stării de urgență și în prima jumătate de lună a stării de alertă. S-au deschis școlile pentru copiii din anii terminali care doresc să facă pregătire cu profesorii, pentru ca să ia note bune la testele naționale și la bacalaureat.
După mai bine de o săptămână, astăzi a ieșit soarele dintre nori și a stat pe cer, în această dimineață, mai mult de cinci minute odată.
O sumedenie de activități au fost reluate la ghișeele serviciilor publice, într-o nouă formulă de relaxare, de astăzi încolo, după microvacanța prilejuită de Ziua Copilului. Dar să nu ne culcăm pe o ureche! De vineri începe următoarea microvacanță, cea de Rusalii, iar cei care n-au apucat să guste din plin libertatea oferită prin lege de 1 iunie, vor putea să o facă în week-endul care urmează, de vineri până marțea viitoare, conform legii!
De ieri, 1 iunie, trenul de Putna și-a reluat cursele zilnice, aproape fără pasageri. Terasele din oraș s-au deschis iar sucevenii, spre marea deziluzie a jurnaliștilor din mass media centrală, nu s-au bătut nici peste zi, nici peste noapte pentru o masă ori pentru un scaun de pe aceste stabilimente, ca să aibă cameramanii ce să filmeze și să transmită în direct cu breaking news.
S-au întâmplat multe lucruri în Suceava astăzi, pe 2 iunie 2020, când credincioșii ortodocși sărbătoresc pe Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava, acela care, potrivit tradiției, ”încălzește apele”.
Zicem și noi, dacă nu va putea să le încălzească, măcar să le dezghețe.

