Caricaturiștii au luat cu asalt Muzeul de Istorie Suceava! Expoziţia Internaţională de Grafică Satirică „Bucovina”, ediția 2021, cea mai bună de până acum, își așteaptă publicul, cu intrarea gratuită

Expoziţia Internaţională de Grafică Satirică „Bucovina”,  a XV-a ediție, având în acest an tema CULORI, poate fi vizitată în perioada 2 iulie – 31 august 202, la Muzeul de Istorie Suceava, anunță reprezentanții Muzeului Național al Bucovinei.

Ediția a XV-a s-a bucurat de o largă participare internațională, în concurs înscriindu-se 365 caricaturiști cu 1.076 de lucrări, din 64 de țări.

Reprezentanții muzeului au precizat că, încă de la început, de la primele ediții, competiția organizată de Muzeul Național al Bucovinei a crescut în numărul de participanți și valoare, fiind popularizată de multe site-uri de specialitate din lume, ajungându-se la această ediţie, la cea mai bună participare de până acum.

Juriul expoziției, format din Mihai Pânzaru PIM – caricaturist, George Licurici – caricaturist şi Ovidiu Ambrozie Bortă BOA – caricaturist, a selectat caricaturile cele mai bune pentru Expoziția Internaţională de Grafică Satirică „Bucovina”, precum și lucrările premiate din acest an.

Premianții din 2021 sunt:

  1. Premiul „Bucovina” – VALERII MOMOT – Ucraina – 500 Euro şi diplomă;
  2. Premiul I – SERGEY SICHENKO – Israel – 400 Euro şi diplomă;
  3. Premiul II – VALENTIN GEORGIEV – Bulgaria – 300 Euro şi diplomă;
  4. Premiul III – MARCO DE ANGELIS – Italia – 100 Euro şi diplomă;
  5. Premiul Special – OLEG GUTSOL – Belarus – diplomă;
  6. Premiul Special – EVŽEN DAVID – Cehia – diplomă;
  7. Premiul Special – YANG LIJIE – China – diplomă;
  8. Premiul Special – ALI FARIDEARDPOUR – Iran – diplomă;
  9. Premiul Special – ALEXANDRU BARTFELD – Israel – diplomă;
  10. Premiul Special – GABRIELE CORVI – Italia – diplomă;
  11. Premiul Special – ANNEKE VAN STEIJN – Olanda – diplomă;
  12. Premiul Special – GELU PASCAL – Romania – diplomă;
  13. Premiul Special – KONSTANTIN KAZANCHEV – Ucraina – diplomă;
  14. Premiul Special – LEONID STOROSHUK – Ucraina – diplomă.

Nominalizați pentru premii au fost și artiștii: Osvaldo Rugani – Argentina, Luc Vernimmen – Belgia, Shenying Sun – China, Slobodan Butir – Croţia, Bernard Bouton – Franţa, Jitet Kustana – Indonezia, Aliyeh Mazaheri – Iran, Ilya Katz – Israel, Grama Liviu – România, Marian Avramescu – România, Pamfil Horodnic – România, Viacheslav Shilov – Rusia, Alexander Dubovsky – Ucraina, Fedko Serhii – Ucraina, Oleg Loktiev – Ucraina, Vladimir Kazanevsky – Ucraina, Leslie Ricciardi – Uruguay.

foto: https://www.facebook.com/Muzeul-de-Istorie-Suceava-History-Museum-113856810317023 

 

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *