Echipa USV, în finala Campionatului European Universitar de handbal. Handbaliștii USV vor juca finala cu echipa Universității din Granada (Spania)

Echipa Universității ”Ștefan cel Mare” (USV) din Suceava s-a calificat în finala Campionatului European Universitar de handbal masculin, după ce a învins echipa Universității  Minho din Portugalia cu scorul de 33-27. Handbaliștii USV vor juca finala cu echipa Universității din Granada (Spania)

Campionatul  European Universitar de handbal masculine este găzduit anul acesta de orașul Lodz  din Polonia.
România este reprezentată în această importantă competiție de echipa USV, care a câștigat faza națională a întrecerii.

În urmă cu cinci ani, în 2017,  echipa de handbal masculin a Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava a câștigat medalia de aur la Campionatul European Universitar de Handbal care s-a desfășurat atunci la Antequera (Spania).