Elevii suceveni gata de misiune cosmică: lotul calificat la Olimpiada de astronomie și astrofizică 2026
Etapa județeană a Olimpiadei naționale de astronomie și astrofizică s-a desfășurat recent la Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, reunind elevi pasionați de univers și de misterele cosmosului. Participanții au concurat pe patru secțiuni, în funcție de clase: juniori 1 (V–VI), juniori 2 (VII–VIII), seniori 1 (IX–X) și seniori 2 (XI–XII), demonstrând cunoștințe solide, gândire analitică și pasiune pentru științele exacte.
Rezultatele obținute la etapa județeană au scos în evidență adevărate talente, iar elevii care au obținut premiile I, II și III s-au calificat pentru etapa națională, care se va desfășura între 6 și 9 mai 2026, tot la Suceava.
Premiul I:
- Bobu Nectarie, J1/VI, Școala Gimnazială Bosanci, prof. Cosovanu Ilie
- Balan D. G. Dragoș Nicolae, J2/VIII, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava
- Balabașciuc O. Alexandra Ecaterina, S1/X, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava, prof. dr. Crăciun Petru / prof. Lungu Lucian
- Palaghianu David, S2/XI, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava, prof. dr. Crăciun Petru / prof. Amorăriței Carmen Elena
Premiul II:
- Pîțu T. Teodora Maria, J2/VIII, Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava, prof. dr. Crăciun Petru / prof. Tănase Sorin Iulian
- Caunii P. D. Constantin Petrică, S2/XII, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, prof. dr. Crăciun Petru / prof. Sibechi Marilena
Premiul III:
- Tolos Raluca, J2/VIII, Școala Gimnazială Coșna, prof. dr. Crăciun Petru
Mențiuni speciale:
- Crăciunescu C. Lucas Alexandru, J2/VIII, Școala Gimnazială „Ion Creangă” Suceava, prof. Narcisa Carmen Andrei
- Nuțescu A. C. Gabriel-Ovidiu, S1/IX, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava, prof. Greculeac Anca Viorica
- Todică G. Dragoș, S1/X, Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni, prof. Andrei Carmen Narcisa
Etapa județeană a fost coordonată de inspectorul școlar general adjunct, prof. dr. Petru Crăciun, și de inspectorul școlar pentru fizică, prof. Ilie Cosovanu, care au asigurat desfășurarea competiției la cele mai înalte standarde.
Felicitări elevilor pentru performanța obținută și mult succes la etapa națională, cu încrederea că vor reprezenta județul Suceava cu pasiune și excelență!

