FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU PENTRU TINERET “GR.V. BIRLIC”, FĂLTICENI, 20 – 26 AUGUST 2018. DRAGA OLTEANU MATEI, CEZARA DAFINESCU, DAN PURIC, MAGDA CATONE, OVIDIU CUNCEA – INVITAȚI DE ONOARE

În perioada 20 – 26 august 2018, la Fălticeni se desfășoară cea de-a VIII-a ediție a FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE TEATRU PENTRU TINERET “GR.V. BIRLIC”

Juriul festivalului din acest an are în componența sa nume mari ale scenei românești precum: Cezara Dafinescu, Magda Catone, Ovidiu Cuncea, Brîndușa Novac, Lorette Enache și Mihaela Acatrinei.
Din juriul tinerilor fac parte: Ana-Maria Fasolă, Stela Cora, Daniel Popa, Cosmin Ștefan, Lorena Saviuc Și Răzvan Conțu.

Invitaţi de onoare ai festivalului sunt renumiți actori, scriitori și instituții mari de profil din țară dar și din Chișinău: Draga Olteanu Matei, Cezara Dafinescu, Dan Puric, Magda Catone, Dana Săvuică, Ovidiu Cuncea, Daniel Șandru, Brândușa Novac, Carmen Olaru, Andrei Apreotesei, Mihai Pânzaru-Pim, Ion Moldovan, Toma Enache, Camelia Moise, Peter Hurley, Lorette Enache, Ateneul Din Iași, Opera Națională Iași, Teatrul Municipal De Păpuși ”Guguță”- Chișinău, Teatrul ”Dan Alecsandrescu” – Roman și alții.

Toți iubitorii teatrului și numai, programul cuprinzând și mai multe lansări de carte, întâlniri cu personalități din domeniu, concurs de recitare poezie, teatru pentru copii, expoziții, sunt așteptați la acest eveniment de excepție, reprezentativ organizat la Fălticeni.

Organizatorii au transmis PROGRAMUL FESTIVALULUI, ediția 2018, pe care vi-l prezentăm detaliat.

Ziua 1 (LUNI, 20 aug. 2018)
• 8:00 – 12.00 – Primirea participanţilor.
• 12.30 – Deschiderea oficială a Festivalului “BIRLIC”, a expozițiilor: ”Regina Maria – Regina Soldat”, ”Doru Axinte” (Sala ”Aurel Băeșu”), ”Radu Bercea” (Sala ”Draga Olteanu Matei”), ”Măști venețiene” (Foaierul Centrului Cultural ”Gr. V. Birlic”) şi Parada costumelor de teatru împreună cu actorii de la ”Ateneul din Iași”.
• 17:00 – “Ateneul din Iași”– Spectacolul ”STEAUA FĂRĂ NUME”. Regia: Andrei Ciobanu. Manager: Andrei Apreotesei.
• 19:00 – Întâlnire de suflet cu Maestrul Dan Puric despre ”Teatru și Jertfa Unirii Noastre”.
• 22:30 – Cinemateca de noapte: Filmul ”Cel mai iubit dintre pământeni”. Regia: Șerban Marinescu.

Ziua a 2-a (MARŢI, 21 aug. 2018)
• 9:00 – 12:00 – Concurs de recitare poezie și monolog pentru toate categoriile de vârstă (Sala ”Draga Olteanu Matei”).
• 12:00 – “Ateneul din Iași”– Spectacolul ”Domnul Goe” (Spectacol pentru copii).
• 16:00 – Documentarul TVR Iași – “Măria Sa, Birlic” (Sala ”Draga Olteanu Matei”).
• Prezentarea Festivalului ”Folkever” și lansarea cărții ”10 ani – antologie de poezie”. Autor: Ioan Mateiciuc
• 19:00: “Ateneul din Iași” – ”COMEDIE CU OLTENI”. Regia: Ovidiu Cuncea.
• 22:30 – Cinemateca de noapte: Filmul ”FILANTROPICA”. Regia: Nae Caranfil.

Ziua a 3-a (MIERCURI, 22 aug. 2018)
• 9:00 – 14:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru:
– Trupa ”Phantasia” – Craiova: ”Șantaj”
– Trupa ”Șapte” – Cluj-Napoca: ”Taxi Vinil”
– Trupa ”InVers” – Chișinău: ”Romeo și Julieta”
• 12:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Trupa “Ghioceii” – Spectacolul ”Transformările magice” (Spectacol pentru copii).
• 16:00 – Documentarul ”In Memoriam Șerban Ionescu” (Sala ”Draga Olteanu Matei”).
• 19:00: Lansarea cărții: Dana Săvuică – ”Din călătoriile unei femei cu suflet de copil” și Spectacolul ”THE SHOW MUST GO ON”. Distribuția: Elena Rusu și Vadim Rusu. Regia: Magda Catone.
• 22:30 – Cinemateca de noapte: Filmul ”OCTAV”. Regia: Serge Ioan Celibidachi.

Ziua a 4-a (JOI, 23 aug. 2018)
• 9:00 – 14:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru:
– Trupa ”Victoria Art” – București: ”Drum în jos cu înger”
– Trupa ”Cuibul Artiștilor Junior” – București: ”Criminalii”
– Trupa ”Protha” – Panciu: ”Ești un animal Viskovitz”

• 12:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Teatrul ”Guguță” – Chișinău: Spectacolul ”Comoara tâlharului” (Spectacol pentru copii).
• 16:00 – Lansarea cărților: ”Mihai I al României Regele nostru” și ”Regele, comuniștii și coroana”. Invitați: Prof.univ.dr. Doru Tompea, Președintele Universitatii “Petre Andrei” din Iasi, Conf.univ.dr. Dan Dascălu, Universitatea “Ștefan cel Mare” din Suceava, Dr. Alexandru Muraru, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Moderator: Prof.univ. dr. Daniel Șandru, coordonatorul Programului Centenar al Primăriei Municipiului Iași. (Sala ”Aurel Băeșu”)
• 18:00 – Trupa ”Ghioceii” – Hâncești (Basarabia): Spectacolul ”Revizorul”.
• 20:00 – Teatrul Municipal ”Dan Alecsandrescu” – Roman: Spectacolul ”D-ale Carnavalului”.
• 22:30 – Cinemateca de noapte: Filmul ”Ocolul pământului în balon”. Regia: Brândușa Novac.

Ziua a 5-a (VINERI, 24 aug. 2018)
• 9:00 – 14:00 – Concurs de interpretare trupe de teatru:
– Trupa ”Teen Act” – Piatra Neamț: ”Nota vă rog”
– Trupa ”Difainii” – Iași: ”Five o clock”
– Trupa ”Luminătorul” – Focșani: ”Nota zero la purtare”
– Trupa ”Gong cARTe” – Râmnicu Sărat: ”D-ale carnavalului”
– Trupa ”Masquerade” – Caransebeș: ”Doamna ministru”
• 12:00 – Sala ”Draga Olteanu Matei”: Spectacol pentru copii (SURPRIZĂ!)
• 16:00 – Documentarul ”Descoperă România cu Peter Hurley” (Sala ”Draga Olteanu Matei”).
• 19:00 – Teatrul Birlic Fălticeni: Premiera Spectacolului ”Jocul de-a vacanța”. Regia: Andrei Ciobanu.
• 21:00 – Gala decernării Premiilor Festivalului ”Birlic”.
• În recital: Soliștii Operei Naționale Iași: Cristina Grigoraș (soprană), Andrei Fermeșanu (tenor), Jean Kristof Bouton (bariton) și Adina Alupei (pian).
• Jazz pe înțelesul tuturor cu Ciprian Andrei Gagiu.
• 23:00 – PARTY DOPO FESTIVAL

Ziua a 6-a (SÂMBĂTĂ, 25 aug. 2018)

• 16:00 – Documentarul ”Radu Bercea – un destin” (Sala ”Draga Olteanu Matei”).
• 19:00 – Spectacolul “Jumătatea mea, bărbatul” de George Arion. Distribuție: CEZARA DAFINESCU. Regia: Toma Enache.

• Ziua a 7-a (DUMINICĂ, 26 aug. 2018)

• 16:00 – Teatrul Birlic Fălticeni: Premiera Spectacolului ”Jocul de-a vacanța”. Regia: Andrei Ciobanu.
• 18:00 – Spectacolul ”Măturător de praf de stele”. Regia și distribuția: Andrei Ciobanu.

EXPOZIȚII ÎN CADRUL FESTIVALULUI:
– CARAVANA UNIRII (în fața Hotelului ”Turist”: 20-22 aug.)
– Expoziția ”Regina Maria – Regina Soldat” (Sala ”Aurel Băeșu”)
– Expoziția ”Unora le place… Hazul”. Autor: Doru Axinte. (Sala ”Aurel Băeșu”)
– Expoziția ”D-ale noastre”. Autor: Radu Bercea. (Sala ”Draga Olteanu Matei”)
– Expoziția ”Măști venețiene” din colecția Robert Constantin Obreja (Foaierul Centrului Cultural ”Gr. V. Birlic”)

ECHIPA TEHNCĂ: ILIE DOROFTEI și IONUȚ FLUTUR

PREZENTARE FESTIVAL: ANDREI CIOBANU și actorii Teatrulu Birlic Fălticeni

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *