Mopan Suceava
Actualitate

Gheorghe Șoldan a semnat astăzi ordinul de începere a lucrărilor la Muzeul de Artă din Suceava

Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, a anunțat că astăzi a semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru Muzeul de Artă din Suceava, în cadrul Muzeului Național al Bucovinei.

Muzeul va funcționa în clădirea fostului sediu al Arhivelor Naționale (aripa de est a Muzeului Național al Bucovinei, amplasată pe strada Ștefan cel Mare, nr.33, din Suceava), o clădire monument istoric aflată într-o stare avansată de degradare, care va fi restaurată și transformată într-un muzeu modern, dedicat artei.

Lucrările sunt finanțate în proporție de 90% de Institutul Național al Patrimoniului, iar restul de 10% cofinanțare din bugetul Consiliului Județean Suceava.

Contractul de execuție a lucrărilor a fost adjudecat de firma suceveană General Construct, cu suma de aproximativ 4,1 milioane de lei cu TVA (89,36% din valoarea propusă) şi prevede o garanție pentru lucrări de 20 de ani.

”Până în decembrie 2026, Suceava va avea un nou spațiu cultural, care va îmbogăți viața orașului și va aduce un plus pentru oferta turistică a județului.

Este important ca, alături de proiectele majore de dezvoltare, modernizarea infrastructurii rutiere, extinderea și modernizarea aeroportului, construcția unui patinoar acoperit, implementarea Zonei Libere Suceava etc., să avem și un Muzeu de Artă.

Îl felicit pe Emil Ursu, directorul Muzeului Național al Bucovinei, pentru inițiativă și viziune, și îl asigur, în continuare, de tot sprijinul meu și al Consiliului Județean.  Mă bucur că, împreună, putem face acest proiect posibil”, a transmis președintele CJ Suceava, Gheorghe Șoldan..

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Centrul de preferințe pentru confidențialitate

Necessary

Advertising

Analytics

Other