În ultimele 24 de ore, în România au fost înregistrate 5.602 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 351 mai puțin decât în ziua anterioară. În județul Suceava au fost confirmate 31 cazuri noi de covid.

În intervalul 03.03.2022 (10:00) – 04.03.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 67 decese (36 bărbați și 29 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Iași, Ilfov, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și Municipiul București.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.8271106,74
2.Arad65.9611057,06
3.Argeș72.4601155,12
4.Bacău59.333572,13
5.Bihor78.851934,16
6.Bistrița-Năsăud28.957392,67
7.Botoșani34.837402,15
8.Brașov103.5591926,83
9.Brăila30.359654,29
10.Buzău39.0241025,26
11.Caraș-Severin28.771755,60
12.Călărași24.815383,69
13.Cluj149.53843611,34
14.Constanța111.0701287,29
15.Covasna18.860703,11
16.Dâmbovița50.308613,52
17.Dolj68.9151636,15
18.Galați61.028673,98
19.Giurgiu27.409315,04
20.Gorj21.269252,45
21.Harghita21.030221,37
22.Hunedoara54.9981316,20
23.Ialomița26.414434,41
24.Iași105.9921764,42
25.Ilfov113.92728012,36
26.Maramureș48.792322,15
27.Mehedinți21.016443,76
28.Mureș60.5581185,56
29.Neamț44.602191,57
30.Olt37.294815,15
31.Prahova94.3882286,95
32.Satu Mare31.571341,77
33.Sălaj25.811423,15
34.Sibiu73.9771789,73
35.Suceava56.824311,21
36.Teleorman32.686884,76
37.Timiș142.7372869,11
38.Tulcea20.110102,02
39.Vaslui35.351632,33
40.Vâlcea39.610814,83
41.Vrancea25.420152,43
42.Mun. București513.528265017,91
43.Din străinătate**4.1119 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2.434*-1071 
 TOTAL2.760.3325.602 
Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.