Programul de curățenie generală de primăvară în municipiul Suceava, pe cartiere, stabilit de viceprimarul Lucian Harșovschi

Viceprimarul municipiului Suceava, Lucian Harșovschi a transmis că în perioada 2 martie – 17 aprilie se desfășoară campania de curățenie de primăvară în municipiul Suceava.
”Este și responsabilitatea noastră să păstrăm orașul curat, motiv pentru care rog toți sucevenii să mențină curățenia! Împreună menținem orașul curat!” este mesajul dumnealui, el  prezentând și Programul complet al campaniei, pe echipe, cartiere și asociații de proprietari:

  1. Etapa I ~ 2-14 martie 2020
    Salubrizarea arterelor principale în Municipiul Suceava după perioada de iarnă.
    Se acţionează în cartierele: Obcini, George Enescu, Zona Centrală, Zamca, Burdujeni şi Iţcani. Echipa este formată din 10 muncitori şi un şef de echipă. Se va acţiona cu două autospeciale de măturat mecanizat carosabilul, patru autospeciale de măturat trotuarul, un încărcător frontal tip Wola, o autospecială de transportat deşeuri şi două autospeciale de spălat străzile.

Activităţi desfășurate: toaletarea gardului viu, curăţarea rigolelor, greblarea spaţiilor verzi, măturat manual/mecanizat străzile, trotuarele, colectarea deșeurilor de pe spațiile verzi, spălarea străzilor, trotuarelor şi a altor spații, spălarea mobilierului stradal, completarea/montarea coşurilor stradale.

  1. Etapa a II-a ~ 16 martie – 04 aprilie 2020
    Pregătirea municipiului Suceava pentru sărbătorile de Paşti, împreună cu asociaţiile de proprietari.
    1. Săptămâna 16 – 20 martie 2020:
    ➡Echipa I – Cartierul Obcini
    • Luni: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30;
    • Marţi: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30;
    • Miercuri: Asociaţia 23+27; Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14;
    • Joi: Asociaţia 23+27, Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14;
    • Vineri: Asociaţia Măgura, Asociația 8+30.

➡Echipa II – Cartier Burdujeni (Cuza Vodă I, Cuza Vodă II, Cuza Vodă III):
• Luni: Asociaţia 41, Asociația 44;
• Marţi: Asociaţia 50;
• Miercuri: Asociaţia 33, Asociația 34;
• Joi: Asociaţia 32, Asociația 33;
• Vineri : Asociația 39.

  1. Săptămâna 23- 27 martie 2020:
    ➡Echipa I – Cartier George Enescu
    • Luni: Asociaţia 9 , Asociația 11;
    • Marţi: Asociaţia 45;
    • Miercuri: Asociaţia 29;
    • Joi: Asociaţia 7, Asociaţia 6 Lazar Vicol, Asociaţia G5;
    • Vineri: Asociaţia 21 Universităţii, Asociaţia 6 Lazăr Vicol.

➡Echipa II – Cartier Burdujeni (Cuza Vodă II)
• Luni: Asociaţia 32, Asociaţia 33, Asociaţia 34;
• Marţi: Asociaţia 33, Asociaţia 34;
• Miercuri: Asociaţia 36, Asociația 15, Asociația 37, Asociaţia 39;
• Joi: Asociaţia Gospodarul – Cartier Iţcani;
• Vineri: Artera de legătură, Traian Vuia , Cernăuţi.

  1. Săptămâna 30 martie – 03 aprilie 2020:
    ➡Echipa I- Zona Centrală
    • Luni: Asociaţia A12, Asociația 18, Asociația 19, Asociația Areni Observator;
    • Marţi: Asociaţia A12, Asociația 16, Asociația 18, Asociația 19;
    • Miercuri: Asociaţia 24, Asociația 25, Asociația 26;
    • Joi: Asociaţia 1 Parc, Asociaţia 3;
    • Vineri: Asociaţia 10, Asociaţia 22 Obor.

➡Echipa II – Cartierul Iţcani + Cartier Zamca
• Luni: Asociaţia Gospodaru;
• Marţi: Asociaţia 57, Asociaţia 60, Asociaţia 70;
• Miercuri: Asociaţia 2 Armenească, Asociaţia 3, Asociaţia T3;
• Joi: Asociaţia 2 Armenească, Asociaţia 3, Asociaţia Naţional;
• Vineri: Asociaţia 21 George Enescu, Asociaţia 17, Asociaţia 52, Asociaţia 59.

  1. Etapa a III-a ~ 06– 11 aprilie 2020
    Reluare program salubrizare în cartiere
  2. Săptămâna 06 – 11 aprilie 2020
    ➡Echipa I
    • Luni: Cartierul Obcini – Asociaţia 23+27, Asociația 8+30; Asociaţia Măgura, Asociația 14;
    • Marţi: Cartierul Obcini – Asociaţia 23+27, Asociația 8+30, Asociaţia Măgura, Asociația 14;
    Asociaţia 9, Asociația 11, Asociația 45;
    • Miercuri: Cartier George Enescu – Asociația 6, Asociația 7, Asociația 29, Asociația G5
    • Joi: Cartier George Enescu – Asociaţia 6, Asociația 12, Asociația 16, Asociația 18, Asociația 19, Asociația Areni -Observator;
    • Vineri: Zona Centrală – Asociaţia 24, Asociația 25, Asociația 26, Asociaţia 1 Parc, Asociația 3;
    • Sâmbătă: Zona Centrală, Asociaţia 22 Obor, Asociația 10.
    Responsabil Primărie: Bodale Ionel
    ➡Echipa II
    • Luni: Cartier Burdujeni – Cuza Vodă I, Asociația 50
    Cuza Vodă III, Asociaţia 41, Asociația 44;
    • Marţi: Cartier Burdujeni – Cuza Vodă II, Asociaţia 32, Asociația 33, Asociația 34
    ANL, Asociaţia 39, Asociația 36;
    • Miercuri: Cartier Burdujeni – ANL, Asociația 15, Asociația 37, Asociația 39 Cartierul Iţcani, Asociaţia Gospodarul;
    • Joi: Cartierul Iţcani, Asociaţia Gospodarul-Zona Centrală, Cartier Zamca, Asociaţia 57, Asociaţia 60, Asociaţia 70, Asociaţia T3;
    • Vineri: Zona Centrală, Cartier Zamca, Asociaţia 2 Armenească, Asociaţia 3, Asociaţia Național;
    • Sâmbătă: Cartier Zamca, Asociaţia 21, Asociaţia 17, Asociaţia 52, Asociația 59.
  3. Etapa a IV-a ~ săptămâna 13 – 17 aprilie 2020
    Pregătirea Municipiului Suceava pentru sărbătorile de Paşti, împreună cu unităţile de învăţământ.

În această săptămână se vor salubriza anumite zone (în apropierea unităţilor de învăţământ, cultelor religioase, zonele de agrement, parcuri etc.), care vor fi stabilite la momentul respectiv: Şcoala Generală Nr. 9 “Ion Creangă”, Şcoala Generală Nr. 8, Liceul cu Program Sportiv, Şcoala Generală Nr.4, Colegiul Naţional de Informatică “Spiru Haret”, Colegiul Economic “Dimitrie Cantemir”, Şcoala Generală Nr. 3, Colegiul Tehnic “Samoil Isopescu”, Şcoala Gimnazială Nr. 1, Colegiul Naţional “Petru Rareş”, Colegiul Naţional “Ştefan cel Mare”, Colegiul de Artă “Ciprian Porumbescu”.

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *