Rezultate excelente pentru olimpicii suceveni la a XXII-a ediție a Olimpiadei Naționale de Astronomie și Astrofizică, la Timișoara
Inspectoratul Școlar Județean Suceava a anunțat că în perioada 5-10 mai 2025 s-a desfășurat la Timișoara, a XXII-a ediție a Olimpiadei Naționale de Astronomie și Astrofizică (ONAA) care a fost organizată de Ministerul Educației și Cercetării prin Inspectoratul Școlar Județean Timiș în parteneriat cu Universitatea de Vest și Universitatea Politehnica din Timișoara.
Și la această ediție, județul Suceava a fost la înălțime prin profesorii și elevii săi.
Astfel, Palaghianu C. David, secţiunea Seniori 1, clasa a X-a, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava indrumat de prof. Amorăriţei Carmen Elena și prof.dr Crăciun Petru de la Centrul Judeţean de Excelenţă Suceava a obținut premiul I din partea Ministerului Educaţiei și Cercetării, Medalie de aur și Diplomă de la Societatea Română de Fizică și Societatea de Ştiinţe Matematice din România și premiul Special pentru rezultate remarcabile la ONAA 2025, din partea Universității de Vest din Timișoara, precum și certificat de agrementare și bursă din partea Universității de Vest din Timișoara.
S-au acordat medalii de bronz și Diplomă, Societatea Română de Fizică și Societatea de Ştiinţe Matematice din România, pentru elevii:
Pîțu Teodora, secțiunea Juniori 2, clasa a VII-a, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, prof. Tănase Sorin – Iulian, Centrul Judeţean de Excelenţă , Suceava prof. dr. Crăciun Petru, prof. Cosovanu Ilie; Balabaşciuc O. Alexandra Ecaterina, secţiunea Seniori 1, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, prof.Costan Costică, Centrul Judeţean de Excelenţă , Suceava prof. dr. Crăciun Petru; Barac Bologa R. Rafaela Alexandra, secţiunea Seniori 2, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava, prof. Golda Sorin, Centrul Judeţean de Excelenţă, Suceava prof. dr. Crăciun Petru.
Diplomă de Onoare din partea Societății de Ştiinţe Matematice din România, au fost acordate elevilor
Tolos Raluca Andreea, secțiunea Juniori 2, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Coșna, Centrul Judeţean de Excelenţă, Suceava, prof.dr. Crăciun Petru; Airinei Lucian Ionuț, secțiunea Seniori 2, clasa a XII-a, Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă”, Siret, prof. Daneliuc Silvia, prof. Platec Cezar, Centrul Judeţean de Excelenţă Suceava, prof. dr. Crăciun Petru, prof Cosovanu Ilie.
Lotul județului Suceava a fost însoțit de prof. Ciurușniuc Camelia Maria, de la Colegiul Silvic ”Bucovina”, Câmpulung Moldovenesc.
Inspectoratul Școlar Județean Suceava a transmis felicitări elevilor, profesorilor îndrumători, dar și părinților, pentru susținerea performanței.

