Rezultatele obținute de elevii din județul Suceava la etapele naționale ale olimpiadelor școlare

Inspectoratul Școlar Județean a realizat o statistică a rezultatelor obținute de elevii din județul Suceava la etapele naționale ale olimpiadelor școlare, în acest an, pe care o prezentăm în cele ce urmează, așa cum a fost transmisă:

 

Premiul I Premiul II Premiul III Mențiuni Premii speciale Medalii și diplome de onoare Distincții pentru sporturile de echipă Total
21 24 24 49 20 23 35 196

 

 

Premiul I

 

Nr.

crt.

Disciplina Premiul obținut Numele și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență Profesor(i) îndrumător(i)
1. Limba rusă modernă Premiul I Sorocan Elena a IX-a Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava
2. Psihologie generală Premiul I Clipa Teodora a X-a Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava Anuței Gabriela
3. Istorie

 

Premiul I Buculei Teodora Simina a XII-a Colegiul Național ”Nicu Gane” Fălticeni Vasiliu Anișor
4. Olimpiada de Interpretare

Saxofon

Premiul I Boloca Tudor Gabriel a XII-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Constantin Bogdan

Prof. corepetitor Ciubotaru Ionuț- Tiberiu

5. Olimpiada de Arte vizuale Premiul I Varvaroi G. Teodora – Iuliana a XI-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Popa Larisa Georgiana
6. Olimpiada de Arte vizuale Premiul I Găleanu A.L. Ștefan a XII-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Baban Călin – Gabriel
7. Olimpiada de Arte vizuale Premiul I Palaghiea F. Cătălina – Ionela a XII-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Schipor – Baban Raluca
8. Ucraineană Premiul I Șoiman Ana a X-a Colegiul NaționalPetru Rareș” Suceava Martineac Delia
9. Ucraineană Premiul I Patraucean Ioan a XI-a Seminarul Liceal Ortodox ”Mitropolitul Dosoftei” Suceava Mihoc Lucia
10. Ucraineană Premiul I Schipor Maria Larisa a XII-a Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă” Siret Crainiciuc Antoneta
11. Religie – cultul ortodox Premiul I Bruja Maria a VI-a Școala Gimnazială

„Bogdan Vodă” Câmpulung Moldovenesc

Daniela-Elena Gafiuc-Lehaci
12. Religie – cultul ortodox Premiul I Acasandrei  Maria a VII-a Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava Irina Buta
13 Olimpiada de Tehnologii – Fabricarea produselor din lemn Premiul I Coroamă V. Dumitru a XII-a Liceul Tehnologic ”Ion Nistor” Vicovu de Sus Schmegner Marieta
14 Limba și literatura polonă maternă Premiul I Iedenac Eliza-Maria a VII-a Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou Ostrovschi Chahula Maria
15 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul I Curuţ   Darius

 

a VIII-a Școala Gimnazială „Krystyna Bochenek” Poiana Micului Biala Teresa
16 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul I Revai David a IX-a Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului Galecka Hanna
17 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul I Longher

Karolina-Janina

a X-a Colegiul NaționalMihai EminescuSuceava Biala Teresa
18 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

 

Premiul I Beleș Caterina a XI-a Colegiul „Alexandru cel Bun”

Gura Humorului

Galecka Hanna
19. Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Handbal băieți liceu Educație fizică și sport Premiul I Echipa de handbal a XI-a și a XII-a Liceul cu Program Sportiv Suceava Dugan Iulian
20. Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Volei băieți liceu, Educație fizică și sport Premiul I Echipa de volei a XI-a și a XII-a Colegiul Național ”Nicu Gane” Fălticeni Bădărău Bogdan
21. Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Handbal băieți gimnaziu, Educație fizică și sport Premiul I Echipa de handbal a VII-a și a  VIII-a Școala Gimnazială ”Ion Creangă” Suceava Jijie Alexandrina, Ceobanu Daniel

 

 

Premiul II

 

Nr.

crt.

Disciplina Premiul obținut Numele și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență Profesor(i) îndrumător(i)
1

 

Limba engleză Premiul II Har Octavian Răzvan a XII-a Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți Muntean Ana-Maria
 

2

Limba franceză Premiul II Beleca Alexia Maria a X-a Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava Ciurari Laurica

Lucaci Cristina

3 Teoria și practica instruirii și evaluării Premiul II Florescu Mara Gabriela a X-a Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava Anuței Gabriela
4 Biologie Premiul II

 

Ionescu M. Marian Nicolay a IX-a Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Carmen Constantineanu
5 Olimpiada de Interpretare

Pian

Premiul II Hrițcu Maria Cristina a XI-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Răducanu Corina Alexandra
6 Olimpiada de Arte vizuale Premiul II Strugaru M. Ioana Maria a XI-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Schipor – Baban Raluca
7 Ucraineană Premiul II Grigoriciuc Cezarina Iuliana a V-a Școala Gimnazială Negostina – Bălcăuți Dascaliuc Lidia
8 Ucraineană Premiul II Bilivorschi Lorena Iasmina a VIII-a Școala Gimnazială Bălcăuți Știubianu Anca
9 Ucraineană Premiul II Gherman Ioan a X-a Seminarul Liceal Ortodox ”Mitropolitul Dosoftei” Suceava Mihoc Lucia
10 Ucraineană Premiul II Percic Ilie a XII-a Seminarul Liceal Ortodox ”Mitropolitul Dosoftei” Suceava Mihoc Lucia
11 Matematică Premiul II+Medalie de aur Popa Maria Cristina a XI-a Colegiul Naţional „Ştefan cel Mare” Suceava

 

Marchitan Marius
12 Limba germană modernă Premiul II (Concurs Individual)  

Roșu Alexandra Maria

a X-a Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava Zaharia Anca
Premiul III (Proiect)
13 TIC Premiul II Mihalache Ștefan a X-a Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava Ștefănescu Daniela Narcisa
14 Religie – cultul ortodox Premiul II Molea  Maria a X-a Colegiul Național

„Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți

Miriam Leon-Postolache
15 Religie – cultul ortodox Premiul II Derevlean Teodora a IX-a Colegiul Tehnic Rădăuți Elisabeta Marici
16 Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească Premiul II Morariu Ariana a VI-a Școala Gimnazială ”Miron Costin” Suceava Ancuța Nadia Gulei

 

Pascal Mitu

 

17 Olimpiada de Tehnologii – Construcții, instalații și lucrări publice Premiul II Davidel Petru Alexandru a XI-a Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni Ungureanu Dumitru Dănuț, Maftei Vasile
18 Olimpiada de Tehnologii – Industrie alimentară Premiul II Ilesoi Viorica Trandafira Georgiana a XI-a Colegiul ”Andronic Motrescu” Rădăuți Schipor Nicoleta Adriana,

Juravle Maria

19 Olimpiada de Tehnologii – Industrie alimentară Premiul II Boroianu Andreea – Alexandra a XII-a Colegiul ”Vasile Lovinescu” Fălticeni Balan Elena, Crețu  Monica-Ana
20 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul II Cohut Albert a VII-a Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou Ostrovschi Chahula Maria
21 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul II Gavliuc Edi-Ionuț a VIII-a Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou Ostrovschi Chahula Maria
22 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă

 

Premiul II Polacec Bianca a IX-a Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului Galecka Hanna
23 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul II Hofman Maria Monica a X-a Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului Galecka Hanna
24 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul II

 

 

 

 

Coman

David

a XI-a Colegiul NaționalMihai EminescuSuceava Biala Teresa

 

Premiul III

 

Nr.

crt.

Disciplina Premiul obținut Numele și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență Profesor(i) îndrumător(i)
1 Limba franceză Premiul III Ciolacu Maria a VII-a Școala Gimnazială Nr. 2 Vicovu de Sus Ciolacu Mihaela Gabriela
2 Limba rusă modernă Premiul III Grubi Alexandrina a X-a Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni Nazarov Valentina
3 Filosofie Premiul III Bîrsan Raluca Mihaela a XII-a Colegiul Național ”Petru Rareș” Suceava Voicu Armand Călin
4 Olimpiada de Interpretare

Fagot

Premiul III Ștefan Matei a X-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Cirimpei Maricel

Prof. corepetitor Pamparău Iosif

5 Olimpiada de Interpretare

Trompetă

Premiul III Semian Eduard Marian a III-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Ruscior Cristinel Vasile

Prof. corepetitor Lungu Cristian – Eugen

6 Olimpiada de Arte vizuale Premiul III Lazarescul M.C. Emanuel – Florin a XII-a Colegiul Național de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava Axinte Loredana
7 Ucraineană Premiul III Sauciuc Miruna a VI-a Școala Gimnazială Paltinu – Vatra Moldoviței Bursuc Constantina
8 Ucraineană Premiul III Caleniuc Tatiana a VII-a Școala Gimnazială Bălcăuți Știubianu Anca
9 Ucraineană Premiul III Corniciuc Radu a X-a Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă” Siret Crainiciuc Antoneta
10 Ucraineană Premiul III Mandiuc Jessica Melisa a XI-a Colegiul Tehnic ”Lațcu Vodă” Siret Crainiciuc Antoneta
11 Chimie Premiul III Ciocan V. Cătălin Cristian a XI-a Colegiul Național „Petru Rareş” Capbun Dana
12 Geografie Premiul III Pinticaru V. Andreea a XI-a Colegiul Național „Nicu Gane” Fălticeni

 

dr. Porof Marcel
13 Informatică Premiul III,

Medalie de aur

Hurjui Alexandru a XII-a Colegiul Național „Ștefan cel Mare” Suceava Marcu Ovidiu Marian
14 Limba germană modernă Premiul III (Concurs Individual)  

Lupeș Andrei

a XI-a Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava Zaharia Anca
Premiul I (Proiect)
15 Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească Premiul III Apetre Denisa Georgiana a IX-a Colegiul Național ”Petru Rareș” Suceava Boteanu Ileana

 

 

16 Limba neogreacă Premiul III Pislari  S. Alesia Maria a IX-a Colegiul Național ”Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți
17 Olimpiada Interdisciplinară de limba și literatura română și religie  Cultură și spiritualitate românească Premiul III Prigoreanu D. Nicolae a V-a Școala Gimnazială nr. 4 Paula Năstase

Irina Buta

 

 

18 Olimpiada de Tehnologii – Turism și alimentație Premiul III Rusu I. Vadim a XI-a Colegiul Economic ”Dimitrie Cantemir” Suceava Trufin Eugenia, Panaite Liliana, Vranciu Livia Elena,

Sfichi Florentina Elena,

Amariei Monica

19 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul III Jucan Adnana-Alexandra a VII-a Şcoala Gimnazială ”Henryk Sienkiewicz” Solonețu Nou Ostrovschi Chahula Maria
20 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul III Rujiţchi  Letisia Rafaela a VIII-a Școala Gimnazială „Krystyna Bochenek” Poiana Micului Biala Teresa
21 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul III Coman Carolina a IX-a Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului Galecka Hanna
22 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul III Balac David a X-a Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului Galecka Hanna
23 Olimpiada de Limba și literatura polonă maternă Premiul III

 

 

 

 

Stroca Gabriela a XI-a Colegiul „Alexandru cel Bun” Gura Humorului Galecka Hanna
24 Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Oină fete gimnaziu, Educație fizică și sport Premiul III

 

Echipa de oină a VIII-a Școala Gimnazială Bucșoaia Bejenar Elena Mariana

 

 

 

 

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *