Mopan Suceava
Actualitate

Solonețu Nou – ateliere care deschid epoci: Istoria care ne formează identitatea – Coroana și patrimoniul: 1000 de ani de la încoronarea lui Boleslav I al Poloniei

Proiectul „Istoria care ne formează identitatea – Coroana și patrimoniul: 1000 de ani de la încoronarea lui Boleslav I al Poloniei” a debutat ieri la Solonețu Nou, marcând un început promițător al unei serii de ateliere dedicate copiilor și explorării trecutului prin metode captivante și interactive.

Școala „Henryk Sienkiewicz” din Solonețu Nou a găzduit primul atelier, susținut de o echipă de formatori de la @warsztatypanodhistorii, în colaborare cu @Wędrówki w Czasie, @Poza Kontekstem și @W. Stepie Szerokim. Datorită implicării Institutului Polonez / Instytut Polski w Bukareszcie și a Uniunii Polonezilor din România, aceste activități devin posibile în Bucovina, oferind tinerilor o experiență educativă deosebită.

Participanții au fost invitați să pășească în epoca lui Boleslav I al Poloniei, descoperind structura satului său, contextul istoric al urcării pe tron și viața cotidiană a locuitorilor orașelor și satelor din acea perioadă. Copiii au aflat despre sursele istorice și arheologice care ne ajută să înțelegem dinastia Piaștilor, explorând totodată modul în care erau construite și apărate fortificațiile, cum arătau edificiile regale sau casele simple și cum se desfășura traiul de zi cu zi.

Cu ajutorul microscoapelor profesionale, elevii au analizat material organic, au identificat oase de animale, specii de copaci, semințe și polen, iar educatorii au prezentat exemple de cercetări din situri precum Ostrów Lednicki, Gniezno și Opole. Copiii au realizat propriile construcții simple și elemente de podoabe de epocă, iar cu ajutorul ochelarilor VR s-au putut scufunda în lumea fortărețelor și peisajelor medievale timpurii, experimentând istoria într-un mod complet nou.

Astăzi, atelierele au continuat la Școala Gimnazială „Krystyna Bochenek” din Poiana Micului, iar în zilele următoare vor ajunge la Școala Gimnazială din Cacica și la Casa Polonă din Suceava.

https://www.facebook.com/www.dompolski.ro

Please follow and like us:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *