Un bărbat de 74 de ani, băut, s-a răsturnat cu mopedul la Vicovu de Sus. Bătrânul nu avea permis iar mopedul era neînregistrat
Sâmbătă, 06.09.2024, înainte de ora 14.00, lucrătorii Poliției orașului Vicovu de Sus au fost sesizați prin 112 cu privire la faptul că pe str. Calea Bucovinei din localitate se afă un motociclist căzut, lovit la cap.
Polițiștii au constatat că persoana rănită în accident este Constantin S. în vârstă de 74 de ani din localitate, care a condus un moped pe str. Calea Bucovinei, iar la un moment dat a căzut pe axul drumului, provocându-și leziuni fizice.
La fața locului a intervenit un echipaj SMURD care i-au acordat îngrijiri medicale bărbatului, acesta fiind diagnosticat cu „hematom occipital”.
Acesta a refuzat transportul la Spitalul Municipal Rădăuți în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate.
Constantin S. a suflat în aparatul alcooltest și a rezultat o valoare de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Rădăuți unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabiliri alcoolemiei.
De asemenea, cu ocazia verificărilor în bazele de date ale Poliției Române s-a constatat faptul că bărbatul, nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Mai mult mopedul condus de vicovean nu a putut fi identificat în niciun fel, neavând inscripționat nicio serie, marcă sau alte elemente prin care poate fi identificat, astfel că s-a procedat la ridicarea și păstrarea mopedului în custodia organelor de poliție, urmând a se efectua o expertiză a vehiculului.
Pe numele lui Constantin S. s-a înregistrat un dosar de cercetare penală cu privire la săvârșirea infracțiunilor de „vătămare corporală din culpă”, „conducerea unui vehicul fără permis de conducere”, „conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice”, și „conducerea unui vehicul neînmatriculat”,